… i nærmeste “stor”by i går. Den lokale købmand havde købt stort ind.
Vi var mange haveentusiaster, som myldrede rundt for at finde spændende småplanter til haven. Jeg fik købt seks tomatplanter, inden husbond satte en stopper for min videre indkøbslyst.
Hvilken sort tomater, jeg købte, står hen i det uvisse. De var navneløse. Nu ser jeg frem til, at de bliver grønne, så skal der syltes grønne tomater.
I landsbyen tæt ved købte jeg flittiglise forleden. De står smukt ude på terrassen i en af husbonds mange sorte murerspande, som han altid køber én af i byggemarkedet i bar frustration over ikke at have fundet noget andet. Nu bliver de anvendt til noget fornuftigt.
Bastian er kommet tilbage. Sidste sommer så vi ham ikke og savnede ham omkring os. Bastian er en råge og er meget tillidsfuld.
Normalt flyver råger, så snart de ser den mindste bevægelse – men ikke Bastian. Han er meget social og trasker rundt og følger med i vores gøren og laden.
Billedet er lånt herfra
I går så jeg den første bi. Det kunne have været sjovt, om det havde været min egen. Måske en dag…
I dag skal der trimmes omkring træerne. Jeg kan stadig samle grenkviste op fra græsplænen. Jeg samlede en trillebørfuld i går og bliver nok nødt til at udvide kvashegnet.
Nu vil jeg lige kigge rundt i blogverdenen, inden husbond vågner og morgenbordet er klar. Rigtig god weekend 🙂
Wauu, det ser ud til at være et skønt skønt sted, dér, hvor du står og snitter 🙂
Hvor er det spændende at læse om Bastian! Min kusine har også en stor sort fugl, der ikke er sky. Den kommer endda og tager mad af hånden.
Jeg grinede, da jeg læste om murerspandene, men det er jo godt, at du kan finde på noget at bruge dem til 🙂
Jeg vil ønske dig en dejlig dag i din smukke have!
Her er skønt, Anita 🙂
Jeg håber også, jeg kan gøre Bastian så tam, som det er lykkedes for din kusine, Madame. Det var lige ved for et par år siden, men så gik der desværre en tid, hvor han har haft andre græsgange 🙂
Hvor ser jeres have bare fantastisk ud. Godt du kan bruge murerspandene til noget fornuftigt – god søndag 😉
Tak Anette. Murerspandene gør nytte nu. Der er prikket hul i bundene, så nu er de mine 🙂