… da Ingemarie mødte på arbejde med en markant mellemstor rød plet på hver kind.
Hun havde kørt med S-toget 11 stationer med rougeklatterne uden at have nogen anelse om miseren. – Havde simpelthen glemt at glatte dem ud.
Ingemarie morede sig sammen med os andre, da hun havde set sig i spejlet og var kommet sig over chokket :)
Jeg kommer til at tænke på hende, hver gang jeg lægger rouge på.
Ingemarie brugte en mørk cremet. Jeg bruger en dæmpet rosa, som lægges på med pensel. Skulle det hænde, jeg glemte at fordele den jævnt, ville det ikke se så iøjnefaldende ud.
Man kan hurtigt blive distraheret i morgentravlheden og komme ud af døren med “hængepartier”. Jeg har præsteret at tage bluser på på vrangen og møde op i en kjole som ikke var lynet op fra lænd til nakke.
Tags: Hverdag
-
Det værste er, hvis der er nogle der fortæller en om miseren før man selv opdager det, synes jeg.
Jeg elsker at gå i store vide hørlærreds bukser og det er hændt, at jeg i løbet af dagen på jobbet har manglet lommerne der er beregnet til at sidde foran. Et check på toilettet har vist, at jeg hele dagen har gået med lommerne bagpå. Morgenstress, det må det kunne kaldes ☺ -
Stakkels Ingemarie, men det er da godt at hun også selv kan grine af det. Men jeg kan ikke lade være med at overveje, hvad jeg ville gøre, hvis jeg så en kvinde med sådan nogle pletter på kinderne: jeg tror ikke, at jeg ville gøre noget som helst. Det kunne jo være, at hun havde valgt at se sådan ud og måske syntes hun selv at det var smart.
Man kan aldrig vide. Der findes mange sjove mennesker! ;)

























9 comments
Kommentar feed for dette indlæg
Trackback link: http://www.himmelogfjord.dk/wp-trackback.php?p=3638