Brugsen

… er samlingsstedet i den lille landsby nær vores landsted. Trænger man til at møde mennesker, tager man i Brugsen. Dér mødes bønder, by- og sommer-boere, turister og andet godtfolk.

Efter at have handlet i brugsen, lufter vi Rufus “down town”, hvor vi beundrer alle de bedårende bondehuse.

 En landsby

Det idylliske lyserøde hus har været i TV og andre medier. Ejeren vil gerne sælge men kan ikke, idet grunden er stærkt forurenet fra en virksomhed, som har ligget i nærheden.

En landsby

Selvfølgelig ikke!
 En landsby

Dette indlæg blev udgivet i Weekend. Bogmærk permalinket.

3 Responses to Brugsen

  1. Madame skriver:

    Hvor er de bare smukke, de huse du har fotograferet!

    Tæt ved, hvor vi bor, ligger der også de yndigste bondehuse. Men priserne er pebrede i Liseleje. Det er tydeligt, at det er svært at sælge i øjeblikket – husene kan være til slag i evigheder.

  2. Lone skriver:

    Ja, der er mange, som har to huslejer, fordi de ikke kan sælge deres gamle bolig.
    Bondehuse er idylliske, men jeg kunne ikke selv tænke mig at bo i lavloftede huse.

  3. Madame skriver:

    Jeg kunne heller ikke tænke mig at bo i et mørkt og lavloftet bondehus – jeg gætter på, at det er et stort arbejde at holde så gammelt et hus :o)

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *