Dér ligger vores sommerhus. Man kan se min bil i indkørslen og mon ikke, det er mig, som solbader i haven? 🙂
Billedet er fra COWI’s spændende site Kortal.
I har sikkert hørt eller læst om sitet i medierne. Vi har i lang tid kunne se luftfotos på Google Map, men det sjove ved Kortal er, at man kan se landskaber og byer for 6, 15 eller 50 år siden. COWI har benyttet nogle luftfotos fra en landsdækkende fotografering, som US AirForce foretog i foråret 1954.
Det er spændende at se tilbage i tiden – fx sin barndomsby – og hvordan den så ud i 1954.
Jeg fik lavet hyldebærsaft i går. Det smager vidunderligt, men er det besværet værd? Efter at have ribbet og skyllet bærrene, jeg ved ikke hvor mange gange (og reddet en masse og ørentviste og edderkopper fra druknedøden) fik jeg fyldt 2 små flasker med saft. Men det er garanteret økologisk.
Et godt råd, hvis du vil koge saft: Anvend en gryde med masser af plads …
Aaiii – de havde glemt Peter 🙂
Hvor er det spændende med Kortal – tusind tak fordi du fortæller, Lone! Lige nu har de lukket for, at man kan kigge med på grund af overbelastning af serveren, men jeg glæder mig meget til at se min barndoms steder!
Du har nok ret i, at det ikke kan betale sig at lave hyldebærsaft selv, men jeg synes, der er noget tilfredsstillende ved at lave ting selv: bage brød og lave marmelade for eksempel 🙂
Madame, Ja, hjemmesiden er lukket i dagtimerne, da der var stor run på af os gratister. Indtil videre kan vi kun kigge ind efter kl. 17:00, da de betalende kunder skal have adgang i arbejdstiden.
Jeg holder også af at bage, men er ikke så vild med syltning og lignende 🙂
Jeg har lige hygget mig med at være på tur hele vejen fra Frederiksberg Allé til vores nye hus på Havdrupvej. Hyggeligt 🙂 Der er noget fascinerende ved at kunne gå så tæt på, i et kort.
Dejligt du fik lavet saft. Jeg tror jeg blir nødt til at lave en omgang mere, for den fik hurtigt ben at gå på den flaske jeg fik lavet 🙂
Therese, Hihi – det var en lang tur, du har gået via kort.
Det var hos dig, jeg fik lysten til at lave saften. Dit billede var så fristende, og jeg havde jo det hele lige uden for døren. Men det tog længere tid, end jeg havde regnet med.